polishenglish
ua
scroll-down
Technologia – nowoczesność – partnerstwo

Oferujemy kompleksowe, innowacyjne, specjalistyczne usługi z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, outsourcingu procesów biznesowych, szkoleń, a także z sektora OZE i energetycznego.

Aktualności

Archiwum
Targi pracy w Centrum Społeczności w Gdańsku
Czytaj więcej

Targi pracy w Centrum Społeczności w Gdańsku

 Dnia 15.09  w Centrum Społeczności w Gdańsku uczestniczyliśmy w Targach pracy dla obywateli Ukrainy. Poniżej mała fotorelacja. 

 

Wakacyjna praca dla uczniów i studentów! Co wybrać?
Czytaj więcej

Wakacyjna praca dla uczniów i studentów! Co wybrać?

 

Dziś pierwszy dzień lata, za moment koniec roku szkolnego i wyczekiwane WAKACJE.

 Wakacje dla większości to czas odpoczynku od nauki czy też pracy. Jednak mnóstwo młodych ludzi myśli przede wszystkim o tym, jak zarobić w trakcie wolnego od szkoły czy uczelni. Ofert nie brakuje, ale które są najbardziej atrakcyjne? Gdzie wymagane jest doświadczenie, a gdzie można przyjść do pracy "z ulicy"? Sprawdziliśmy to dla Was!

 

Poniżej przedstawiamy 10 propozycji pracy sezonowej:

 

1.  Kelner/Kelnerka – Barman/Barmanka

W okresie wakacyjnym ludzie chętniej jedzą w restauracjach, dlatego ich właściciele potrzebują dodatkowych rąk do pracy. Pracownicy gastronomii w tym przypadku kelnerzy, czy barmani zwykle mogą liczyć na stawki od 3 do 5 tys. zł. Wszystko zależy od doświadczenia, ale też oczywiście od rangi restauracji. "Prawdziwe" zarobki kelnerów i barmanów jednak mogą być zdecydowanie wyższe dzięki napiwkom.

 

2.   Kurier dowożący jedzenie

Zarobki na tym stanowisku są bardzo różne i zależą od wielu czynników.

Na umowę zlecenie można znaleźć oferty, gdzie stawka za godzinę mieści się w przedziale od 22,80 zł do 27 zł brutto. W przypadku dostawy jedzenia własnym samochodem można liczyć na wynagrodzenie w kwocie nawet 5000 zł netto.

Dostawca jedzenia może poruszać się także rowerem lub skuterem. W przypadku rowerów i skuterów dostawca jedzenia musi liczyć się z różnymi warunkami atmosferycznymi. Poruszanie się rowerem po mieście oznacza również mniejszą ilość zleceń, co finalnie przekłada się na wynagrodzenie. Trzeba mieć również na uwadze własną kondycję fizyczną i ocenić swoje możliwości do takiej pracy. To, co ważne, to również napiwki. Dostawca jedzenia może liczyć na dodatkową zapłatę, na przykład za szybkie dostarczenie zamówienia lub za miłą obsługę.

 

3.   Zbieranie owoców sezonowych

W Polsce przy zbiorze warzyw i owoców można zarobić od 3-5 tys. zł na rękę, za granicą nawet jeszcze raz tyle. Zbieracze truskawek w Polsce mogą obecnie zarobić nawet i ponad 5 tys. zł na rękę, aczkolwiek w praktyce widełki najczęściej wynoszą 2,5 - 4 tys. zł. Choć stawki te dla studentów czy obcokrajowców zza wschodniej granicy brzmią atrakcyjnie, coraz mniej osób odpowiada na oferty.  W Polsce rośnie popularność rozwiązania – "zbierz owoce dla siebie". Oznacza to, że można przyjechać na plantację, pozbierać truskawki czy borówki na własne potrzeby i zapłacić za owoce o wiele mniej niż w sklepie

 
4.   Ratownik WOPR

Podjęcie pracy w wakacje nie wyklucza zdobycia pięknej opalenizny. Opalisz się na brąz, jeśli tylko zdobędziesz wakacyjny etat ratownika – na basenie, nad morzem lub jeziorem. Aby jednak wykonywać taki zawód, musisz ukończyć kurs ratownictwa medycznego i kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Stawki dla ratownika WOPR w Trójmieście zaczynają się już od 32 zł brutto/godz. dla ratownika wodnego (8432 zł brutto ) i 34 zł brutto/godz. dla ratownika wodnego pełniącego funkcję starszego ratownika kąpieliska (9486 zł brutto )

 

5.  Animator

Praca jest idealna dla młodych osób, które po napisaniu matury mają najdłuższe wakacje i chcą się wcielić w rolę animatora i spróbować swoich sił. Kwestia wynagrodzenia animatora czasu wolnego, jak w prawie każdym zawodzie ustalana jest indywidualnie z pracodawcą - biurem podróży, organizatorami imprez lub hotelem. Nie mniej istotnym aspektem wpływającym na zarobki jest doświadczenie animatora oraz forma jego zatrudnienia. Najczęściej jednak pensja zatrudnionych w tym zawodzie w pełnym wymiarze pracy, waha się między 2 500 a 3 500 zł netto. Inaczej rozliczani są ci, którzy swoje usługi wykonują na umowę zlecenie - wówczas ich stawka za godzinę może sięgać nawet 30 zł brutto.

 

6. Sprzedawca pamiątek

W okresie letnim nad morzem i w górach jak grzyby po deszczu pojawiają się stragany z pamiątkami. Ich właściciele chętnie zatrudniają studentów, ponieważ nie mają oni wysokich oczekiwań finansowych i są komunikatywni. Za godzinę pracy można dostać od 23 do 25 brutto. Z reguły praca trwa ok 10-12h, gdyż jarmarki, stragany są oblegane i otwarte praktycznie od samego rana aż po późny wieczór.

 

7. Wakacyjna opieka nad dziećmi

W wakacje bardzo dużo dzieci – szczególnie tych w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym musi mieć zapewnioną opiekę. Więkoszość placówek prowadzi dyżury wakacyjne, ale z reguły trwają one tylko miesiąc,  w pozostałe tygodnie wolnego rodzice muszą zapewnić opiekę we własnym zakresie. Tutaj właśnie studenci/uczniowie mogą liczyć na dobry zarobek.

Zabawy na świeżym powietrzu, podanie posiłku, opieka, czasem czynności higieniczne to jedne z podstawowych obowiązków opiekunki. Wynagrodzenie za opiekę nad dzieckiem z reguły ustalane jest indywidualnie z rodzicem i wszystko zależy od doświadczenia niani, a także budżetu rodziny. Średnio pełnoetatowa niania zarabia ok. 25-35 złotych za godzinę brutto, co w skali miesiąca daje ok. 4 do nawet 5 tysięcy złotych.Studenci/uczniowe nie muszą opiekować się dzieckiem w pełnym wymiarze – z reguły jest to kilka godzin dziennie.

 

8. Hostessa/Host

Kolejnym idealnym zajęciem na wakacje jest oferowanie klientom marketów, przekąsek i próbek produktów, które mają zachęcić do kupna. Do obowiązków hostess należy również witanie gości, rozdawanie ulotek, organizowanie konkursów, podawanie kwiatów, medali itp. Wynagrodzenie hostessy może znacznie się różnić w zależności od wydarzenia, w jakim bierze udział. Za promocję produktów w supermarkecie student może zarobić od 22,80 do 30 zł za godzinę netto. Podczas obsługi eventów od 30 do 50 zł. Za obecność na targach proponuje się od 150 do 200 zł za dzień, a obsługa klientów premium (np. kilkudniowe targi) do kilku tysięcy złotych za dzień.

 

9.  Kierowca Ubera

Jeśli masz licencję taxi, możesz od razu rozpocząć współpracę z Uberem. Jeśli nie – firma pomoże Ci ją zdobyć. Oczywiście, jest to opcja jedynie dla osób, które posiadają nie tylko prawo jazdy, ale również własne auto. Na szczęście wielu studentów spełnia te wymagania. Zarobki kierowcy Ubera uzależnione są nie tylko do ilości wyjeżdżonych godzin ale i od kilku innych czynników, wśród których możemy wymienić dzień tygodnia, porę dnia czy też obowiązującą stawkę. Wielu kierowców traktuje Uber jako miły dodatek do pensji, spędzając za kółkiem tylko kilka godzin tygodniowo. Tacy pracownicy siłą rzeczy zarobią zdecydowanie mniej niż osoby traktujące tę prace jako główne źródło zarobkowe.
Dane zebrane przez firmę Uber mówią, że kierowcy są w stanie zarobić nawet do 40zł za godzinę a za 200 przejazdów wykonanych pomiędzy poniedziałkiem a piątkiem mogą uzyskać kwotę około 3 tysięcy złotych. Oznacza to, że są kierowcy, którzy zarabiają na Uberze oszałamiającą kwotę około 12 tysięcy złotych!

 

10.  Pracownik kina

A gdyby połączyć przyjemne z pożytecznym? Jako pracownik kompleksu kinowego nie tylko zarobisz, ale też zdobędziesz dostęp do premier filmowych (oczywiście za darmo). Co również ważne, większość zatrudnionej w kinach ekipy to zazwyczaj młodzi ludzie, a grafik jest bardzo elastyczny. Dość trudno określić zarobki w pracy w kinie – wszystko zależy od oferty danej firmy. Dodatkowo takie zajęcie dość rzadko wykonuje się w pełnym wymiarze czasu pracy. Uczniowie i studenci łączą je z nauką, dlatego pracują po kilka godzin dziennie lub zatrudniają się tylko na weekendy. Zazwyczaj jednak kina oferują godzinową stawkę odpowiadającą stawce minimalnej (lub nieco ją przekraczającą).

 

 

Również praca jako Merchandiser, pracownik magazynu, produkcji , czy call center to bardzo popularne stanowiska wśród uczniów i studentów. Stawki za godzinę również uzależnione są od pracodawcy i z reguły wynoszą od 25 do nawet 32 zl brutto. 

Sezon wakacyjny to idealny czas na zarobienie dodatkowych pieniędzy i rozpoczęcie swojej zawodowej przygody. Przy poszukiwaniu zajęć sezonowych warto zachować ostrożność i szczególną uwagę na etapie selekcji ofert pracy. Pamiętaj, abyś zawsze otrzymał/ła umowę z warunkami płacy na którą się umawiałeś/aś.

A jakie są Twoje doświadczenia z wakacyjną pracą? Opłacało się pracować latem czy lepiej było poświęcić ten czas na odpoczynek? A może wakacyjna praca była dla Ciebie wstępem do kariery zawodowej?  

Matury 2023, co studiować, by dobrze zarabiać?
Czytaj więcej

Matury 2023, co studiować, by dobrze zarabiać?

Poniedziałek to trzeci dzień matur. Przed maturzystami ważne decyzje dot. przyszłej kariery zawodowej. Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Wyższe wykształcenie cały czas jest w cenie. Według OECD pracownicy pełnoetatowi, którzy ukończyli studia wyższe, w 2020 roku zarabiali o 20 proc. więcej niż osoby z wykształceniem średnim. Mimo to, blisko jedna trzecia tegorocznych maturzystów jeszcze na początku roku nie wiedziała co chce studiować. Za to dużo więcej młodych ludzi wie, że w ogóle nie chce iść na studia.

 

Jakie kierunki wybrać, by mieć pewność, że dostanie się dobrze płatną pracę? Informatyka, logistyka, czy budowa maszyn to jedne z wartych do rozważenia?

 

Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) gromadzi dane dotyczące zatrudnienia, wynagrodzeń i bezrobocia wśród studentów, doktorantów i absolwentów studiów wyższych w zależności od uczelni, kierunku i stopnia studiów (pierwszego stopnia, drugiego stopnia lub jednolite magisterskie).

Informacje stanowiące bazę do budowania raportów pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Zintegrowanej Sieci Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym - Centralna Ogólnopolska Sieć Teleinformatyczna (POL-on). Badanie jest opracowane na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dzięki danym prezentowanym w serwisie ELA można dowiedzieć się, ile zarabiają studenci poszczególnych kierunków studiów. Prezentujemy te, po których można zarobić najwięcej.

 

Oto osiem kierunków, które gwarantują dobrze płatną pracę !

 

1. Informatyka

Kierunek ten od wielu lat znajduje się na czele najbardziej opłacalnych. Osoby, które go wybiorą, nie muszą czekać na ukończenie studiów, by znaleźć pracę - bardzo często podejmują ją już w trakcie nauki. Rozwój technologiczny, jakiego jesteśmy świadkami, tylko zwiększył zapotrzebowanie na pracowników z tego sektora, więc ich perspektywy zawodowe są lepsze.

2. Logistyka

Pandemia wpłynęła na rozwój usług e-commerce, co przełożyło się na ogromne zainteresowanie pracownikami z branży logistycznej. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż Polska jest coraz częściej wybierana jako miejsce lokalizacji inwestycji magazynowych przez wiele firm. Nowe magazyny budują Amazon czy Allegro. Jak wynika z danych ELA, studenci tych kierunków pracę na etacie otrzymują zaraz po studiach.

3. Mechanika i budowa maszyn

Kierunki techniczne uchodzą za jedne z najbardziej przyszłościowych. Dane ELA tylko to potwierdzają. Absolwenci tego kierunku mają szansę zostać konstruktorem-mechanikiem, technologiem programistą maszyn lub ich operatorem. Pracę znajdują nie tylko w firmach produkujących maszyny, ale także w firmach konsultingowych.

4. Architektura

To jeden z najpopularniejszych kierunków studiów od lat, jednak w ostatnich latach przeszedł spore zmiany. Budowa domu, bloku czy mostów polega dziś bowiem na stosowaniu wielu nowości technologicznych. Bez większych problemów pracę znajdą studenci architektury, którzy zapoznają się również z nowinkami związanymi z systemami sterowania inteligentnymi budynkami.

5. Budownictwo

Branża budowlana jest jedną z tych, w których bezrobocie jest stosunkowo niskie. Do tego zapotrzebowanie na pracowników jest ogromne i cały czas rośnie. Sektor szacuje, że obecnie brakuje na rynku nawet 60 tysięcy pracowników. Muszą to być osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i nieraz posiadające odpowiednie uprawnienia, więc bardzo trudno jest je ściągnąć np. z zagranicy. Dlatego perspektywy pracy przed absolwentami tego kierunku są bardzo optymistyczne.

6. Automatyka i robotyka

Układy i systemy automatyki znajdziemy dziś w prawie wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza w gospodarce, przemyśle i nauce. Automatyzacja i robotyzacja bezpośrednio wpływają na całe nasze życie. Widać to doskonale w czasie pandemii, gdzie wiele firm zdecydowało się zainwestować w tego typu rozwiązania.

7. Energetyka

W ubiegłym roku branża energetyczna była jedną z najszybciej rozwijających się i zmieniających w Polsce. Dlatego pracownicy są w niej pilnie poszukiwani, jednak nie wszyscy. Dużą rolę w budowie listy niezbędnych kompetencji odgrywa transformacja w kierunku pozyskiwania energii z ekologicznych źródeł.

8. Metalurgia

Absolwenci tego kierunku studiów potrzebowali średnio pół miesiąca, żeby znaleźć pracę na etacie. Wybierając go, zdobyli wiedzę m.in. z zakresu metalurgii ekstrakcyjnej, recyklingu metali, utylizacji odpadów technologicznych, podstaw informatyki, automatyki oraz ekologii czy z zakresu przetwórstwa metali i stopów. To wiedza potrzebna w wielu firmach związanych nie tylko z przemysłem metalowym, ale też wydobywczym, branży recyklingu metali czy energetyce.

 

Najbardziej opłacalne kierunki studiów

 

Według Ekonomicznych Losów Absolwentów na najwyższe zarobki, jeśli chodzi o studia stacjonarne, mogą liczyć absolwenci kierunków inżynieryjnych. Uwzględniając próbę wynoszącą pow. 50 absolwentów, pierwsza dziesiątka kształtuje się następująco:

 •   Informatyka na Politechnice Warszawskiej, II stopnia – 11 111,86 zł brutto,
 • Teleinformatyka na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, II stopnia – 9528,62 zł brutto,
 • Pielęgniarstwo w Wyższej Szkole Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej, II stopnia – 9185,46 zł brutto,
 • Elektronika i telekomunikacja w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, II stopnia – 7696,63 zł brutto,
 • Analiza danych – big data w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, II stopnia – 7545,2 zł brutto,
 • Automatyka i robotyka w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, II stopnia – 7536,58 zł brutto,
 • Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, II stopnia – 7487,52 zł brutto,
 • Metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne, w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, II stopnia – 7437,75 zł brutto,
 • Informatyka i systemy informacyjne, Politechnika Warszawska, I stopnia – 6916,14 zł brutto,
 • Położnictwo, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, II stopnia – 6906,37 zł brutto

 

Najwyższe zarobki według dziedzin kształcenia

Odnosząc się do dziedzin kształcenia, to bezsprzecznie na najwyższe płace mogli liczyć absolwenci nauk inżynieryjno-technicznych, a przykłady ich wynagrodzeń obrazują wcześniej omówione dane. W przypadku nauk humanistycznych najwyższe zarobki (przy próbie pow. 50 absolwentów) wskazano na filologii (4749,87 zł brutto), lingwistyce stosowanej (4603,74 zł brutto) czy historii sztuki (4192,17 zł brutto).

Jeśli chodzi o nauki medyczne i nauki o zdrowiu, to pierwsze miejsce zajęło pielęgniarstwo (9185,46 zł brutto), położnictwo (6918,07 zł brutto) oraz ratownictwo medyczne – 6127,12 zł brutto.

– Rzeczywiście jest tak, że widzimy, że w branży IT publikacja widełek wynagrodzeń jest najczęstsza. Jednak liczymy na to, że sytuacja w innych branżach ewoluuje, idąc za przykładem szeroko rozumianego rynku technologicznego – mówi nam Konstancja Zyzik, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w Grupie Pracuj.

 

Co 10. maturzysta nie planuje iść na studia. Co 3. nie wie co chce studiować

 

Tymczasem na początku 2023 roku firma Vulcan, która działa w branży edukacyjnej, zapytała ponad tysiąc maturzystów o ich plany na przyszłość. Okazało się, że wielu z nich ma problem z podjęciem decyzji jakie studia wybrać. 26 proc. młodych ludzi nie wie, jakie studia wybierze, a 12 proc. deklaruje, że w ogóle nie zamierza studiować. 

Swoją niechęć do podjęcia studiów zrzucają na karb życia w świecie VUCA, czyli w świecie gdzie jedyną pewną jest zmiana. Dlatego uważają, że studia - w tradycyjnej formule - nie są w stanie nadążyć za zamianami technologicznymi i oczekiwaniami kompetencyjnymi pracodawców. Po prostu programy nauczania zmieniają się dużo wolniej, niż świat, w którym żyją. W tym podejściu nie są odosobnieni. - Prawie żadne formalne wykształcenie dostępne w tej chwili na rynku nie daje gwarancji, że w przyszłości jakiś pracodawca będzie chciał za określony zestaw kompetencji zapłacić. Dlatego mam wątpliwości, czy w ogóle doradzałabym mojemu dziecku pójście na studia. Bez wątpienia kierunki techniczne oraz te związane z cyfryzacją i analizą danych wciąż gwarantują pozyskanie szerokiego wachlarza cennych umiejętności, jednak przy dzisiejszej dynamice i rozwoju technologii równie ważne jest samodzielne dokształcanie się na bieżąco. Tradycyjne uczelnie nie nadążają jeszcze za tymi trendami i nie oferują wystarczająco szerokiej oferty edukacyjnej - w rozmowie z PulsHR.pl kilka miesięcy temu mówiła Lucyna Pleśniar, prezes agencji rekrutacyjnej People.

 

W podobnym tonie wypowiadał się Bartłomiej Szmajdziński, dyrektor HR w grupie Orbis/AccorInvest Europa Wschodnia.

- Aby utrzymać się na rynku pracy, istotny jest ciągły rozwój, inwestowanie w siebie i nabywanie nowych kompetencji. Ukończona szkoła czy kurs mogą już nie być wystarczające. Ważne jest, aby patrzeć na ścieżkę kariery szeroko i budować różne kompetencje, bo to wyraźnie zwiększa naszą skuteczność. Szczególnie obszar automatyzacji pracy administracyjno-analitycznej zaczyna być możliwy w rękach każdej osoby, kiedy jeszcze niedawno był delegowany na działy IT albo realizowany przez stanowiska asystenckie, które zanikają - podsumowywał nasz rozmówca.

 

 

 

 

 

ChatGPT - jakie daje nam możliwości?
Czytaj więcej

ChatGPT - jakie daje nam możliwości?

Jakie są zastosowania ChatGPT w rekrutacji? Jakie rekrutacyjne treści można tworzyć za pomocą Al? Czy sztuczna inteligencja zastąpi rekruterów?

 

ChatGPT – a rekrutacja – jak dobrze wykorzystać jego możliwości?

 

ChatGPT to rewolucyjne udogodnienie czy poważne zagrożenie dla świata „ludzkich rekrutacji”? Kiedy kilka, a nawet kilkanaście lat temu na rynku pojawiły się pierwsze systemy wpierające pracę HRowców i rekruterów, takie jak systemy ATS, wiele osób obawiało się, że mogą zastąpić ludzi. Czas pokazał, że zastosowanie i popularyzacja takich narzędzi nie zastępuje pracowników HR, ale dzięki nim praca jest szybsza, bardziej komfortowa, efektywna. HRowcy zyskują czas na to, co najważniejsze, czyli interakcję z pracownikami i kandydatami do pracy. Umiejętności korzystania z systemów ATS, HRM, HCM stały się pożądanymi, a nawet niezbędnymi kompetencjami

 

Czym jest ChatGTP?

 

Chatbot opracowany przez OpenAI, wykorzystujący model języka GPT-3.5 i służący do generowania odpowiedzi na dane wprowadzane przez użytkownika. Model ten został opracowany na podstawie dużych zbiorów danych, aby prowadzić rozmowę i móc angażować się w różne tematy, od ogólnych rozmów po określone obszary wiedzy.

Chat został stworzony z myślą o zastosowaniach związanych z przetwarzaniem języka naturalnego. Takich jak tłumaczenie, generowanie tekstu, rozpoznawanie mowy, generowanie wypowiedzi na podstawie zapytań użytkowników i wiele innych.

To, co nadal zaskakuje wiele osób, to fakt, że czat jest w stanie porozumiewać się z ludźmi w naturalny sposób. Ta cecha umożliwia jego wykorzystanie w systemach dialogowych, chatbotach oraz innych aplikacjach, które wymagają interakcji z użytkownikami w języku naturalnym.

 

Możliwości wykorzystywania ChataGPT w rekrutacji

 

ChatGPT może mieć kilka zastosowań w rekrutacji, zwłaszcza w kontekście komunikacji z kandydatami i oceny ich kwalifikacji. Sam ChatGPT zapytany o pomysły na wykorzystanie go w rekrutacji podaje taką oto listę (choć warto mieć na uwadze, że nie wszystkie jego propozycje będą zgodne z obowiązującym w Polsce prawem):

 • Wstępna selekcja kandydatów, na podstawie odpowiedzi udzielanych przez nich na zadane przez system pytania.
 • Wsparcie dla kandydatów – ChatGPT mógłby działać jako interaktywny asystent, pomagając kandydatom w zrozumieniu wymagań stanowiska, udzielając odpowiedzi na ich pytania i zapewniając wsparcie na każdym etapie procesu rekrutacji.
 • Analiza treści CV, aby ustalić, czy kandydat posiada wymagane kwalifikacje i doświadczenie. Dzięki temu można byłoby np. skrócić czas analizy i weryfikacji aplikacji.
 • Personalizacja procesu rekrutacji – choć może się to wydawać dziwne, ChatGPT może pomóc w dostosowaniu procesu rekrutacji do indywidualnych potrzeb kandydatów. Co w efekcie przyczynia się do zwiększenia zadowolenia z procesu rekrutacyjnego i lepszego dopasowania kandydatów do oczekiwań pracodawcy i vice versa.

 

Chat GPT a tworzenie treści dla HR i rekrutacji

 

Już teraz wielu marketerów i twórców treści wspiera się w pracy narzędziami opartymi na sztucznej inteligencji. Podobne zastosowanie może mieć ChatGPT, który HRowcy i rekruterzy mogą poprosić o pomoc w tworzeniu treści. Przykładami są:

 • Automatyczne tworzenie ogłoszeń o pracę, które przyciągną uwagę potencjalnych kandydatów i zachęcą ich do aplikowania.
 • Tworzenie treści na strony internetowe i media społecznościowe, takie jak posty, artykuły, informacje o karierze i wiele innych.
 • Automatyczne generowanie wiadomości dla kandydatów, takich jak informacje o statusie rekrutacji, informacje o zmianach w procesie rekrutacyjnym i wiele innych.
 • Tworzenie opisów stanowisk, które dokładnie przedstawią wymagania i kwalifikacje potrzebne na danym stanowisku.
 • Tworzenie raportów i analiz dotyczących procesu rekrutacyjnego, takich jak raporty dot. efektywności rekrutacji, czy analizy wyników testów kwalifikacyjnych.

 

Zastosowanie chatGPT w tworzeniu treści rekrutacyjnych

 

Mówi się, że odpowiedzi generowane przez czat są tak dobre, jak pytanie, które mu się zada. To jest prawda! Jeśli pytania są przemyślane i dobrze zadane, wówczas wsparcie w tworzeniu treści przynosi znaczenie lepsze rezultaty i więcej korzyści niż tylko skrócenie czasu przygotowywania tekstów. Jakie to korzyści?

 • Personalizacja treści dla różnych kandydatów. Na podstawie informacji o poszukiwanych kandydatach i np. ich person, ChatGPT może wygenerować spersonalizowane wiadomości, które są dostosowane do potrzeb, umiejętności i doświadczenia każdego kandydata.
 • Ulepszanie opisów stanowisk poprzez uzupełnienie ich o specjalistyczne słownictwo i podpowiedzi dotyczące wymagań, czy oczekiwań dla konkretnej pozycji.
 • Wspieranie rekrutacji wielojęzycznej, ponieważ ChatGPT jest w stanie generować treści rekrutacyjne w różnych językach, co niewątpliwie pomaga w rekrutacji kandydatów z różnych regionów lub krajów.
 • Optymalizacja SEO, czyli optymalizacja treści rekrutacyjnych pod kątem wyszukiwarek internetowych, co pozwala na większe szanse na znalezienie oferty pracy lub strony internetowej pracodawcy przez potencjalnych kandydatów.
 • ChatGPT może też być wykorzystany do generowania zautomatyzowanych wiadomości dla kandydatów na różnych etapach procesu rekrutacji, co pozwala na oszczędność czasu i zwiększenie efektywności rekrutacji.

Zagrożenia jakie wynikają z zastosowania ChatGPT przy tworzeniu treści rekrutacyjnych

 

Naturalnie nowoczesna technologia to nie tylko wygoda, beztroska i same korzyści. Warto pamiętać, że istnieją pewne zagrożenia, które mogą wynikać z zastosowania ChatGPT.

Jednym z ryzyk jest brak autentyczności treści. Jeśli wszystkie publikowane treści rekrutacyjne są generowane przez ChatGPT i nie podlegają weryfikacji, to może to prowadzić do braku ich autentyczności i oryginalności. Teksty generowane przez czat mają swoje cechy charakterystyczne, a bardziej czujni kandydaci, szybko je wychwycą. To z kolei może negatywnie wpłynąć na zaangażowanie kandydatów.

Szczególną uwagę, przede wszystkim na początku współpracy z czatem AI, należy zwrócić na poprawność użytego słownictwa i nomenklatury branżowej. Kandydat do IT, czy handlowiec z doświadczeniem w branży medycznej może mieć inne oczekiwania i wymagania, używać innego słownictwa niż podobny specjalista, ale doświadczony w pracy w branży motoryzacyjnej. Tu pomocne będzie precyzowanie i uszczegóławianie zapytań kierowanych do czata, a także prosta weryfikacja polegająca na sczytaniu tych treści.

W serwowanych przez Chat treściach mogą też występować powtórzenia, czy rażące oko schematy. Tu także pomoże weryfikacja i modyfikacja tego, co proponuje nam ChatGPT.

Na koniec to, o czym należy szczególnie pamiętać, czyli bezpieczeństwo danych kandydatów. Choć ChatGPT oferuje wiele kuszących możliwości, to nie zalecamy podawania mu wrażliwych danych kandydatów. Podanie danych osobowych i kontaktowych, takich jak adres e-mail lub numer telefonu, może stanowić poważne zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa tych danych.

 

 

Wszystkie te możliwości ChatuGPT to nie zagrożenia, ale szanse. Wykorzystanie tych szans może prowadzić do lepszego zoptymalizowania procesów rekrutacyjnych, zwiększenia skuteczności poszukiwań pracowników oraz poprawy wizerunku firmy jako pracodawcy. Czy to nie kusząca wizja?

 

 

Źródło:

 

 

 

PIT 11
Czytaj więcej

PIT 11

INFORMUJEMY iż na stronie www.ts24.pl  jest dostępny do pobrania PIT-11 w formie elektronicznej. Wszystkie osoby współpracujące z Manbroker w 2022 roku taki PIT mogą już pobrać.
Na podany przy rejestracji nr telefonu przyjdzie jednorazowe hasło i login - można się już zalogować poprzez odpowiednią zakładkę.
Po zalogowaniu można już pobrać dokument w formie PDF.
PIT dostępny na stronie do 24.02.2022r.
W razie problemów prosimy o kontakt mailowy (biuro@manbroker.pl), lub tele…Zobacz więcej

Connecting Resources

0+

zadowolonych klientów

0+

lat na rynku

0+

zatrudnionych pracowników

Nasz zespół

Z nami zyskasz aktywnego i rzetelnego partnera do wdrożenia nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie projektów.

Partnerzy

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

TEL
+48 58 523 21 38

FAX
+48 58 554 42 87

E-MAIL
biuro@manbroker.pl

Rozwiń formularz
Zwiń formularz

Formularz kontaktowy

Skorzystaj z naszego formularza i zostaw nam wiadomość!