polishenglish
ua

Matury 2023, co studiować, by dobrze zarabiać?

Matury 2023, co studiować, by dobrze zarabiać?

PoniedziaÅ‚ek to trzeci dzieÅ„ matur. Przed maturzystami ważne decyzje dot. przyszÅ‚ej kariery zawodowej. Statystyki nie pozostawiajÄ… zÅ‚udzeÅ„. Wyższe wyksztaÅ‚cenie caÅ‚y czas jest w cenie. WedÅ‚ug OECD pracownicy peÅ‚noetatowi, którzy ukoÅ„czyli studia wyższe, w 2020 roku zarabiali o 20 proc. wiÄ™cej niż osoby z wyksztaÅ‚ceniem Å›rednim. Mimo to, blisko jedna trzecia tegorocznych maturzystów jeszcze na poczÄ…tku roku nie wiedziaÅ‚a co chce studiować. Za to dużo wiÄ™cej mÅ‚odych ludzi wie, że w ogóle nie chce iść na studia.

 

Jakie kierunki wybrać, by mieć pewność, że dostanie się dobrze płatną pracę? Informatyka, logistyka, czy budowa maszyn to jedne z wartych do rozważenia?

 

Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) gromadzi dane dotyczÄ…ce zatrudnienia, wynagrodzeÅ„ i bezrobocia wÅ›ród studentów, doktorantów i absolwentów studiów wyższych w zależnoÅ›ci od uczelni, kierunku i stopnia studiów (pierwszego stopnia, drugiego stopnia lub jednolite magisterskie).

Informacje stanowiÄ…ce bazÄ™ do budowania raportów pochodzÄ… z ZakÅ‚adu UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych oraz Zintegrowanej Sieci Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym - Centralna Ogólnopolska Sieć Teleinformatyczna (POL-on). Badanie jest opracowane na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki. DziÄ™ki danym prezentowanym w serwisie ELA można dowiedzieć siÄ™, ile zarabiajÄ… studenci poszczególnych kierunków studiów. Prezentujemy te, po których można zarobić najwiÄ™cej.

 

Oto osiem kierunków, które gwarantujÄ… dobrze pÅ‚atnÄ… pracÄ™ !

 

1. Informatyka

Kierunek ten od wielu lat znajduje siÄ™ na czele najbardziej opÅ‚acalnych. Osoby, które go wybiorÄ…, nie muszÄ… czekać na ukoÅ„czenie studiów, by znaleźć pracÄ™ - bardzo czÄ™sto podejmujÄ… jÄ… już w trakcie nauki. Rozwój technologiczny, jakiego jesteÅ›my Å›wiadkami, tylko zwiÄ™kszyÅ‚ zapotrzebowanie na pracowników z tego sektora, wiÄ™c ich perspektywy zawodowe sÄ… lepsze.

2. Logistyka

Pandemia wpÅ‚ynęła na rozwój usÅ‚ug e-commerce, co przeÅ‚ożyÅ‚o siÄ™ na ogromne zainteresowanie pracownikami z branży logistycznej. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż Polska jest coraz częściej wybierana jako miejsce lokalizacji inwestycji magazynowych przez wiele firm. Nowe magazyny budujÄ… Amazon czy Allegro. Jak wynika z danych ELA, studenci tych kierunków pracÄ™ na etacie otrzymujÄ… zaraz po studiach.

3. Mechanika i budowa maszyn

Kierunki techniczne uchodzą za jedne z najbardziej przyszłościowych. Dane ELA tylko to potwierdzają. Absolwenci tego kierunku mają szansę zostać konstruktorem-mechanikiem, technologiem programistą maszyn lub ich operatorem. Pracę znajdują nie tylko w firmach produkujących maszyny, ale także w firmach konsultingowych.

4. Architektura

To jeden z najpopularniejszych kierunków studiów od lat, jednak w ostatnich latach przeszedÅ‚ spore zmiany. Budowa domu, bloku czy mostów polega dziÅ› bowiem na stosowaniu wielu nowoÅ›ci technologicznych. Bez wiÄ™kszych problemów pracÄ™ znajdÄ… studenci architektury, którzy zapoznajÄ… siÄ™ również z nowinkami zwiÄ…zanymi z systemami sterowania inteligentnymi budynkami.

5. Budownictwo

Branża budowlana jest jednÄ… z tych, w których bezrobocie jest stosunkowo niskie. Do tego zapotrzebowanie na pracowników jest ogromne i caÅ‚y czas roÅ›nie. Sektor szacuje, że obecnie brakuje na rynku nawet 60 tysiÄ™cy pracowników. MuszÄ… to być osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i nieraz posiadajÄ…ce odpowiednie uprawnienia, wiÄ™c bardzo trudno jest je Å›ciÄ…gnąć np. z zagranicy. Dlatego perspektywy pracy przed absolwentami tego kierunku sÄ… bardzo optymistyczne.

6. Automatyka i robotyka

Układy i systemy automatyki znajdziemy dziś w prawie wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza w gospodarce, przemyśle i nauce. Automatyzacja i robotyzacja bezpośrednio wpływają na całe nasze życie. Widać to doskonale w czasie pandemii, gdzie wiele firm zdecydowało się zainwestować w tego typu rozwiązania.

7. Energetyka

W ubiegÅ‚ym roku branża energetyczna byÅ‚a jednÄ… z najszybciej rozwijajÄ…cych siÄ™ i zmieniajÄ…cych w Polsce. Dlatego pracownicy sÄ… w niej pilnie poszukiwani, jednak nie wszyscy. Dużą rolÄ™ w budowie listy niezbÄ™dnych kompetencji odgrywa transformacja w kierunku pozyskiwania energii z ekologicznych źródeÅ‚.

8. Metalurgia

Absolwenci tego kierunku studiów potrzebowali Å›rednio póÅ‚ miesiÄ…ca, żeby znaleźć pracÄ™ na etacie. WybierajÄ…c go, zdobyli wiedzÄ™ m.in. z zakresu metalurgii ekstrakcyjnej, recyklingu metali, utylizacji odpadów technologicznych, podstaw informatyki, automatyki oraz ekologii czy z zakresu przetwórstwa metali i stopów. To wiedza potrzebna w wielu firmach zwiÄ…zanych nie tylko z przemysÅ‚em metalowym, ale też wydobywczym, branży recyklingu metali czy energetyce.

 

Najbardziej opÅ‚acalne kierunki studiów

 

WedÅ‚ug Ekonomicznych Losów Absolwentów na najwyższe zarobki, jeÅ›li chodzi o studia stacjonarne, mogÄ… liczyć absolwenci kierunków inżynieryjnych. UwzglÄ™dniajÄ…c próbÄ™ wynoszÄ…cÄ… pow. 50 absolwentów, pierwsza dziesiÄ…tka ksztaÅ‚tuje siÄ™ nastÄ™pujÄ…co:

  •   Informatyka na Politechnice Warszawskiej, II stopnia – 11 111,86 zÅ‚ brutto,
  • Teleinformatyka na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, II stopnia – 9528,62 zÅ‚ brutto,
  • PielÄ™gniarstwo w Wyższej Szkole Nauk Stosowanych w Rudzie ÅšlÄ…skiej, II stopnia – 9185,46 zÅ‚ brutto,
  • Elektronika i telekomunikacja w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, II stopnia – 7696,63 zÅ‚ brutto,
  • Analiza danych – big data w Szkole GÅ‚ównej Handlowej w Warszawie, II stopnia – 7545,2 zÅ‚ brutto,
  • Automatyka i robotyka w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, II stopnia – 7536,58 zÅ‚ brutto,
  • ZarzÄ…dzanie finansami przedsiÄ™biorstwa, SzkoÅ‚a GÅ‚ówna Handlowa w Warszawie, II stopnia – 7487,52 zÅ‚ brutto,
  • Metody iloÅ›ciowe w ekonomii i systemy informacyjne, w Szkole GÅ‚ównej Handlowej w Warszawie, II stopnia – 7437,75 zÅ‚ brutto,
  • Informatyka i systemy informacyjne, Politechnika Warszawska, I stopnia – 6916,14 zÅ‚ brutto,
  • PoÅ‚ożnictwo, Uniwersytet Medyczny im. Piastów ÅšlÄ…skich we WrocÅ‚awiu, II stopnia – 6906,37 zÅ‚ brutto

 

Najwyższe zarobki według dziedzin kształcenia

OdnoszÄ…c siÄ™ do dziedzin ksztaÅ‚cenia, to bezsprzecznie na najwyższe pÅ‚ace mogli liczyć absolwenci nauk inżynieryjno-technicznych, a przykÅ‚ady ich wynagrodzeÅ„ obrazujÄ… wczeÅ›niej omówione dane. W przypadku nauk humanistycznych najwyższe zarobki (przy próbie pow. 50 absolwentów) wskazano na filologii (4749,87 zÅ‚ brutto), lingwistyce stosowanej (4603,74 zÅ‚ brutto) czy historii sztuki (4192,17 zÅ‚ brutto).

JeÅ›li chodzi o nauki medyczne i nauki o zdrowiu, to pierwsze miejsce zajęło pielÄ™gniarstwo (9185,46 zÅ‚ brutto), poÅ‚ożnictwo (6918,07 zÅ‚ brutto) oraz ratownictwo medyczne – 6127,12 zÅ‚ brutto.

– RzeczywiÅ›cie jest tak, że widzimy, że w branży IT publikacja wideÅ‚ek wynagrodzeÅ„ jest najczÄ™stsza. Jednak liczymy na to, że sytuacja w innych branżach ewoluuje, idÄ…c za przykÅ‚adem szeroko rozumianego rynku technologicznego – mówi nam Konstancja Zyzik, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w Grupie Pracuj.

 

Co 10. maturzysta nie planuje iść na studia. Co 3. nie wie co chce studiować

 

Tymczasem na poczÄ…tku 2023 roku firma Vulcan, która dziaÅ‚a w branży edukacyjnej, zapytaÅ‚a ponad tysiÄ…c maturzystów o ich plany na przyszÅ‚ość. OkazaÅ‚o siÄ™, że wielu z nich ma problem z podjÄ™ciem decyzji jakie studia wybrać. 26 proc. mÅ‚odych ludzi nie wie, jakie studia wybierze, a 12 proc. deklaruje, że w ogóle nie zamierza studiować. 

SwojÄ… niechęć do podjÄ™cia studiów zrzucajÄ… na karb życia w Å›wiecie VUCA, czyli w Å›wiecie gdzie jedynÄ… pewnÄ… jest zmiana. Dlatego uważajÄ…, że studia - w tradycyjnej formule - nie sÄ… w stanie nadążyć za zamianami technologicznymi i oczekiwaniami kompetencyjnymi pracodawców. Po prostu programy nauczania zmieniajÄ… siÄ™ dużo wolniej, niż Å›wiat, w którym żyjÄ…. W tym podejÅ›ciu nie sÄ… odosobnieni. - Prawie żadne formalne wyksztaÅ‚cenie dostÄ™pne w tej chwili na rynku nie daje gwarancji, że w przyszÅ‚oÅ›ci jakiÅ› pracodawca bÄ™dzie chciaÅ‚ za okreÅ›lony zestaw kompetencji zapÅ‚acić. Dlatego mam wÄ…tpliwoÅ›ci, czy w ogóle doradzaÅ‚abym mojemu dziecku pójÅ›cie na studia. Bez wÄ…tpienia kierunki techniczne oraz te zwiÄ…zane z cyfryzacjÄ… i analizÄ… danych wciąż gwarantujÄ… pozyskanie szerokiego wachlarza cennych umiejÄ™tnoÅ›ci, jednak przy dzisiejszej dynamice i rozwoju technologii równie ważne jest samodzielne doksztaÅ‚canie siÄ™ na bieżąco. Tradycyjne uczelnie nie nadążajÄ… jeszcze za tymi trendami i nie oferujÄ… wystarczajÄ…co szerokiej oferty edukacyjnej - w rozmowie z PulsHR.pl kilka miesiÄ™cy temu mówiÅ‚a Lucyna PleÅ›niar, prezes agencji rekrutacyjnej People.

 

W podobnym tonie wypowiadaÅ‚ siÄ™ BartÅ‚omiej SzmajdziÅ„ski, dyrektor HR w grupie Orbis/AccorInvest Europa Wschodnia.

- Aby utrzymać siÄ™ na rynku pracy, istotny jest ciÄ…gÅ‚y rozwój, inwestowanie w siebie i nabywanie nowych kompetencji. UkoÅ„czona szkoÅ‚a czy kurs mogÄ… już nie być wystarczajÄ…ce. Ważne jest, aby patrzeć na Å›cieżkÄ™ kariery szeroko i budować różne kompetencje, bo to wyraźnie zwiÄ™ksza naszÄ… skuteczność. Szczególnie obszar automatyzacji pracy administracyjno-analitycznej zaczyna być możliwy w rÄ™kach każdej osoby, kiedy jeszcze niedawno byÅ‚ delegowany na dziaÅ‚y IT albo realizowany przez stanowiska asystenckie, które zanikajÄ… - podsumowywaÅ‚ nasz rozmówca.