Płace pracowników tymczasowych rosną w górę!

Płace pracowników tymczasowych rosną w górę!

    W tym roku poziom wynagrodzeń pracowników tymczasowych został sprawdzony przez jednego z członków Konfederacji Lewiatan, jakim jest Polskie Forum HR. Odnosi się on do osób zatrudnionych w firmach członkowskich tejże organizacji. Pod lupę wzięto wynagrodzenia 65 tysięcy pracowników różnych agencji za okres pierwszych 3 miesięcy br.

 

    Średnie wynagrodzenie pracowników tymczasowych za wykonanie pracy wyniosło 14,49 zł brutto za godzinę pracy, co w przeliczeniu na miesięczną pensję (168 h) daje 2434 zł brutto. Wartość ta jest wyższa o 11,2% od poziomu wynagrodzenia w ubiegłym roku. W 2016 roku średnia stawka wynosiła 13,03 zł brutto za godzinę pracę, a więc o 1,46 zł brutto mniej niż teraz. Nasuwa się więc jedno stwierdzenie: Płace tymczasowych pracowników rosną szybciej aniżeli poziom minimalnego wynagrodzenia.

 

    Poniższa tabela przedstawia średnie godzinowe wynagrodzenie tymczasowych pracowników w pierwszym kwartale 2017 roku, z podziałem na konkretne stanowiska pracy:

 

 

    Należy pamiętać, że ogólną zasadą zatrudniania pracowników tymczasowych jest stosowanie zakazu traktowania tych osób mniej korzystnie, jeśli chodzi o warunki pracy i zatrudnienia, niż pracowników, którzy są zatrudnieni przez pracodawcę użytkownika na podobnym lub takim samym stanowisku pracy!

 

Źródła:

  1. Polskie Forum HR, Raport Analiza wynagrodzeń pracowników tymczasowych 2017
  2. www.e-podatnik.pl
Szukasz dobrej pracy ? Wypełnij formularz rekrutacyjny Szukasz pracownika ?