Klasyczne kontra kreatywne CV. Co wybrać?

Klasyczne kontra kreatywne CV. Co wybrać?

 

      Czy aktualny etap w Twoim życiu to poszukiwanie pracy marzeń? Zapewne zastanawiasz się co i w jaki sposób zawrzeć w swoim CV aby zachęcić przyszłego pracodawcę do kontaktu z Tobą i zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną. Niestety tutaj muszę powiedzieć, że … nie ma jednego wspólnego przepisu na sukces. Każdy jest indywidualnością, w związku z tym Twoje CV na jednej osobie może wywrzeć ogromne wrażenie, a innej może wydawać się nijakie lub zbyt „wymyślne”. Jedno jest pewne. Zanim przystąpisz do pisania swojego życiorysu odpowiedz na jedno pytanie: Na czym mi zależy?

 

Odpowiedź powinna być związana z zawodem, którego chcesz się podjąć. Oznacza to, że kreatywne CV nie zawsze się sprawdzi w pracach administracyjno-biurowych, podczas gdy dla pracowni graficznych będzie na wagę złota. Najważniejsze to zachować proporcje, ot co!

 

Poniżej mamy dwa przykłady CV – po lewej: klasycznego, po prawej: kreatywnego. Sam zdecyduj, które bardziej się Tobie podoba i w którą stronę chcesz pójść.

 

 

Jeśli chodzi o klasyczne CV, to do jego napisania nie potrzebujesz wielu narzędzi. Wystarczy program Microsoft Word, dzięki któremu w łatwy sposób osiągniesz zamierzony cel. Możesz również użyć kreatorów CV, których są dziesiątki w Internecie. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę Google hasło „Kreator CV” i wówczas będziesz mógł wybierać z wielu propozycji linków. Dzięki temu będziesz miał możliwość skorzystania z profesjonalnych szablonów stworzonych przez rekruterów.

 

Co w przypadku, gdy jednak chcesz się pokusić o zrobienie swojego własnego, unikatowego szablonu? Wówczas możesz skorzystać z programów graficznych. Jednym z nich jest Canva – zadziwiająco proste oprogramowanie do projektowania grafiki, które nie wymaga instalacji na komputerze, gdyż działa przez przeglądarkę! Dzięki temu w każdym miejscu masz do niego dostęp, również z poziomu swojego telefonu komórkowego. Przykładowym CV, które zostało wykonane w tym programie jest właśnie to, umieszczone powyżej. Kolejnym programem graficznym, w którym stworzysz swoje własne CV jest Inkscape. To bardzo intuicyjny program, który również powoli Ci na wykorzystanie Twojej kreatywności.

 

Pamiętaj, aby gotowy życiorys zapisać najlepiej w formacie PDF lub ewentualnie w wersji edytowalnej. Zapisanie w PNG bądź JPEG uniemożliwi wyszukiwanie haseł zawartych w CV, jeśli przykładowo zamieścisz je w portalu LinkedIn. A przecież teraz to praca szuka człowieka, a nie odwrotnie, więc nie przekreślaj swojej szansy odnalezienia siebie przez rekrutera! Jeśli już wiesz jaki typ CV chciałbyś mieć… To czas odpowiedzieć sobie na kolejne pytanie. Co w nim zawrzeć? Na to pytanie odpowiemy sobie w kolejnym artykule już niebawem!

 

Autor: Marta Biskup

 

Szukasz dobrej pracy ? Wypełnij formularz rekrutacyjny Szukasz pracownika ?