CV, które zwiększy szansę na Twoją pracę marzeń. Jak je napisać?

CV, które zwiększy szansę na Twoją pracę marzeń. Jak je napisać?

 

    Czy wiesz, że zaledwie 6 sekund decyduje o wybraniu bądź odrzuceniu Twojego CV? Średnio to właśnie tyle czasu poświęca rekruter na każde zgłoszenie. Musisz więc przez te 6 sekund przekonać Go, że to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem! Ale … jak to zrobić?

 

    Powinieneś wiedzieć o tym, że Twoje CV rzadko czytane jest w całości. Dla wielu rekruterów ważne są konkretne umiejętności, bez których cała reszta nie ma znaczenia.  Poszukują więc w nim jedynie kilku informacji. Dopiero, gdy je odnajdą – zwracają uwagę na pozostałe szczegóły. Oznacza to, że im lepiej opiszesz i podkreślisz swoje umiejętności, tym większa jest szansa na pojawienie się na rozmowie rekrutacyjnej i zdobycie wymarzonej pracy!

 

     Zastosuj poniższe wskazówki w tworzeniu swojego CV!

 

1) W życiorysie najważniejsza jest przejrzysta treść. Jeśli Twoje CV jest nieczytelne, chaotyczne i nieprzemyślane, to nawet jeśli posiadasz wymagane umiejętności i doświadczenie, może ono trafić do kosza! Pamiętaj, że jest ono Twoją wizytówką! 

 

Swoje kwalifikacje i podsumowanie zawodowe umieść w widocznym miejscu. Każde CV jest „skanowane wzrokiem” rekrutera, który automatycznie, w sposób naturalny robi to stosując model litery F, co oznacza, że najważniejsze informacje powinny znajdować się na górze i po lewej stronie życiorysu.

 

Dodaj również sekcję „Osiągnięcia”, co z pewnością wyróżni Cię na tle innych kandydatów.

 

Co na temat czcionki? Zastosuj taką, aby tekst był czytelny. Pamiętaj o pogrubieniach i odstępach. Możesz również stosować różne kolory, jednak wskazane jest, aby nie było ich więcej niż 2-3, a dodatkowo powinny się wzajemnie dopełniać.

 

2) Dodaj podsumowanie zawodowe do swojego CV. W przeciwieństwie do nazwy, nie umieszczaj go na końcu, a na samej górze życiorysu, najlepiej po prawej stronie! Dzięki temu, rekruter od razu zwróci na nie swoją uwagę! Nie dość, że to ogromna szansa na spersonalizowanie swojego CV, to dodatkowo jest to idealne miejsce na wpisanie swoich osiągnięć zawodowych i umiejętności niezbędnych na aplikowane stanowisko pracy. Pamiętaj tylko, aby nie było za długie. 3-4 linijki tekstu to absolutne maksimum.  

 

9/10 kandydatów nie umieszcza w swoim CV tej sekcji. To idealny moment, aby się wyróżnić!

 

3) W sekcji „Doświadczenie” pamiętaj, aby wpisać:

  • dokładne daty, tzn. miesiąc i rok rozpoczęcia oraz zakończenia pracy,
  • zajmowane stanowisko oraz opis obowiązków,  
  • użyj pogrubienia, aby odróżnić pracodawcę i nawę stanowiska od informacji, na czym wykonywana praca polegała,
  • uatrakcyjnij swoje doświadczenie wpisując liczby, tym samym po raz kolejny zyskując szansę na wyróżnienie swojego CV spośród pozostałych! Jak to zrobić? Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem firmy odzieżowej i poszukujesz do pracy osobę na stanowisko sprzedawcy. Który opis zakresu obowiązków jest Twoim zdaniem bardziej przekonujący?

OPIS 1

(...)

- obsługa klientów,

- dbanie o odpowiednią ekspozycję towarów.

 

OPIS 2

(...)

- w ciągu ostatnich 12 miesięcy mojej pracy wzrosło zadowolenie klientów z obsługi, czego dowodem jest wzrost ich liczby o 40%, w porównaniu z rokiem poprzednim,

-  odpowiednia ekspozycja towarów sprawiła, że sprzedaż produktów wzrosła o 30%.

 

Większość osób, pracujących na stanowisku sprzedawcy, będzie miała bardzo podobne doświadczenie, tak więc dzięki takiemu przedstawieniu swoich kwalifikacji zyskujesz kolejną szansę na wyróżnienie się spośród innych kandydatów.

 

4) Zastanawiasz się, gdzie umieścić sekcję „Umiejętności”? W widocznym miejscu! Nie zostawiaj tej części życiorysu na sam koniec. Najlepiej będzie, jak umieścisz ją po lewej stronie, tuż pod zdjęciem i swoimi danymi osobowymi. Opisując swoją znajomość programów czy języków, koniecznie dodaj stopień zaawansowania. Im konkretniej opiszesz swoje umiejętności, tym lepiej. Dzięki temu możesz mieć pewność, że sekcja ta nie zostanie pominięta podczas przeglądania Twojego CV przez rekrutera.

 

5) Opisując swoją edukację, nie skupiaj się na szczegółach. Temat Twojej pracy inżynierskiej, licencjackiej czy magisterskiej niekoniecznie może zainteresować przyszłego pracodawcę, choć oczywiście, zdarzają się wyjątki, szczególnie gdy rozpoczynasz swoją karierę zawodową.

 

6) Pamiętaj, że zainteresowania są równie ważne! Zastanów się nad tym, co wpisać w tej sekcji. Większość kandydatów nie przykłada do tego większej wagi. A to ogromny błąd. Co zrobisz, gdy wpiszesz w zainteresowaniach słowo: literatura, ostatnio przeczytałeś książkę na lekcję j. polskiego w liceum, a rekruter będzie zagorzałym czytelnikiem? Bardzo szybko odkryje Twoje niewielkie kłamstewko, a Ty tym samym tylko niepotrzebnie stracisz w Jego oczach. Wg naszych doświadczeń, pytanie o zainteresowania pada na 90% rozmów rekrutacyjnych. Warto się więc zastanowić nad tym, co tak naprawdę Cię interesuje.  

 

7) Uniwersalne CV. Wystrzegaj się go! Przed wysłaniem swojej aplikacji do firmy, w której chciałbyś zdobyć pracę, przekształć życiorys, podkreślając w nim te informacje, które są najważniejsze na danym stanowisku. To znacznie zwiększy Twoją szansę na zaproszenie Cię na rozmowę kwalifikacyjną, a tym samym zdobycie pracy marzeń!

 

    Wciel w życie powyższe wskazówki i pamiętaj, aby za każdym razem dopasować swoją aplikację na dane stanowisko pracy. Efekt będzie jeden – więcej zaproszeń na rozmowy rekrutacyjne, które przybliżą Cię do podjęcia wymarzonej pracy.

 

Powodzenia! 

 

Szukasz dobrej pracy ? Wypełnij formularz rekrutacyjny Szukasz pracownika ?